Володимир Путін (праворуч) і Московський патріарх Кирило (архівне фото)

Політолог Тараз Кузьо в статті для американського аналітичного центру Atlantic Council перераховує причини, чому незалежна українська церква стане справжнім «землетрусом» для російського президента Володимира Путіна. В ірландському виданні The Irish Times, тим часом, мовиться про те, що ФСБ Росії звинувачує Україну у зв’язках із «Ісламською державою» для вбивства лідерів так званих «ДНР» та «ЛНР». Аналітичний центр The Jamestown Foundationрозмірковує над пропозиціями щодо припинення транспортного сполучення між Україною та Росією.

Політолог Тараз Кузьо в статті для американського аналітичного центру Atlantic Council перераховує причини, чому незалежна українська церква стане справжнім «землетрусом» для російського президента Володимира Путіна.

Тепер, коли Україна ще на один крок наблизилася до отримання томосу, не буде перебільшенням сказати, що надання автокефалії від Російської Православної церкви є настільки ж значимим для мільйонів українців, як і розпад СРСР для України, зауважує автор. Отримання томосу – останній елемент істинної незалежності України.

Рішення про надання автокефалії Україні слід розуміти в трьох аспектах. По-перше, мова йде про розмір і силу. Грецький та Константинопольський Патріархат відчували достатньо російського втручання та бачать появу автокефальної Української Православної Церкви як спосіб скорочення розміру Російського патріархату.

По-друге, це національна ідентичність. СРСР і Російська Федерація використовували прийняття православ’я в 988 році для того, щоб претендувати на Київську Русь як на «першу російську державу». Цю помилкову думку іноді повторюють як західні журналісти так і історики. Російська та західна історіографія ігнорує існування українців протягом багатьох століть, і пов’язує їх з росіянами та білорусами, мовиться у статті.

Росіяни вважають, і російський президент Володимир Путін постійно це повторює, що Київська Русь породила трьох східних слов’ян.

Так, у 2007 році «Русский мир» мав на меті об’єднати Білорусь, Росію та Україну навколо Російської православної церкви та стати ядром Євразійського економічного союзу. Путін і російські націоналісти розуміють слово «русский» як таке, що включає три гілки «росіян» (білоруси, росіяни та українці). Україна ж відкидає ідеологію «Русского мира».

Автокефалія посилить український патріотизм, підтримуватиме національну інтеграцію та прискорить остаточне розлучення з Росією, зазначає Кузьо.

Третій аспект – це геополітика. Незалежна Українська православна церква означатиме, що Російська православна церква вже не буде найбільшою православною церквою у світі. Українська та Румунська православні церкви будуть приблизно однаковими за розмірами. Константинополь, тим часом, матиме вірного українського союзника у відносинах з Російською православною церквою. Водночас, поки РПЦ передбачувано є антизахідною, як і сам путінський режим, автокефальна УПЦ буде проєвропейською, зауважує автор.

«Починаючи з 2014 року, «м’яка сила» Росії в Україні розвалилася. Лише один відсоток молодих українців підтримує російську модель розвитку, тоді як 69-71 відсотків українців протистоїть їй, в тому числі 56 відсотків російськомовних», – мовиться у статті.

А коли немає останнього джерела «м’якої сили» Путіна – Російської православної церкви, то й рух України з орбіти Росії є незворотнім. «Створення автокефальної Української православної церкви – остаточна відповідь України на агресію Путіна», – пише автор.

Atlantic Council

@AtlanticCouncil

Why Independence for Ukraine’s Orthodox Church Is an Earthquake for Putin

On September 7, Ukraine inched closer to a globally recognized international church. That day, Constantinople Patriarch Bartholomew I placed Ukraine under the canonical jurisdiction of US Archbishop…

atlanticcouncil.org

В ірландському виданні The Irish Times, тим часом, мовиться про те, що ФСБ Росії звинувачує Україну у зв’язках із «Ісламською державою» для вбивства лідерів так званих «ДНР» та «ЛНР».

В ФСБ заявляють, що їхні офіцери заарештували Магомеда Габібулайовича, вихідця з Дагестанської республіки, який нібито готувався до вбивства неназваного сепаратистського ватажка в Смоленській області західної Росії.

«Агентство в понеділок заявило, що підозрюваний повідомив, що служби безпеки СБУ в Києві надають зброю, фінансування та захист членам «Ісламської держави» для організації терактів в Росії та знищення лідерів ополчення на сході України», – мовиться у статті.

У гибелі колишнього ватажка бойовиків «ДНР» Олександра Захарченка, який помер внаслідок вибуху в донецькому ресторані «Сепар», Москва звинуватила київських агентів.

«Проте надзвичайно жорстка охорона у Донецьку та той факт, що після смерті Захарченка відбулася значна перестановка високопоставлених діячів, скоріше вказує на те, що він загинув у місцевій боротьбі за владу або за наказом Москви», – переконаний автор.

В СБУ заявили, що не коментуватимуть фантазій, зауважує кореспондент ірландської газети.

Звинувачення Москви можуть здаватися неправдоподібними, але автор звертає увагу на те, що вони відбуваються на тлі зростаючої напруги з Києвом.

Протягом останніх місяців патрульні човни ФСБ в Азовському морі продовжували зупиняти й обшукувати сотні кораблів, які прямують до українських портів. Держдепартамент США переконаний: ці заходи мають на меті дестабілізувати Україну.

Київ звинувачує Росію у блокаді з метою зашкодити економіці південно-східних портів України. Росія, тим часом, у понеділок поскаржилася Раді з прав людини ООН на рішення України скоротити постачання води в Крим. Київ стверджує, що відновить поставки тільки тоді, коли Москва покладе край своїй окупації півострова.

Russia accuses Ukraine of Islamic State links as tensions rise

Allegations between Moscow and Kiev over warlord’s murder, religion and water supply

irishtimes.com

Український журналіст Олег Варфоломеєв в статті для аналітичного центру The Jamestown Foundation розмірковує над пропозиціями щодо припинення транспортного сполучення між Україною та Росією.

Міністр інфраструктури України Володимир Омелян переконаний: маршрути потягів та автобусів до Росії необхідно скасувати. Таке рішення має бути схвалене президентом Петром Порошенком.

Необхідність, на думку міністра, обумовлена проблемами безпеки: «Київ стверджує, що відвідувачі з Росії відіграли вирішальну роль у розпалюванні сепаратистського руху на сході та півдні України в 2014 році, а численні українські політичні в’язні, декілька з яких були захоплені саме під час подорожі до Росії, продовжують стикаються з серйозними труднощами під вартою в Росії», – мовиться у статті.

Однак міністр закордонних справ України Павло Клімкін стверджує, що скорочення транспортного зв’язку з Росією буде неправильним з гуманітарної точки зору. Замість цього він виступає за прийняття більш суворого візового режиму із сусідньою Росією.

«Незважаючи на війну на сході та зростаючий потік українських мігрантів до ЄС, Росія залишається важливим місцем для українських трудових мігрантів, і транспорт для них є важливим», – мовиться у статті. Омелян, припускає автор, усвідомлює це, але закликає більшість трудових працівників віддавати перевагу ЄС над Росією. За його словами, трудові мігранти зароблятимуть більше і почуватимуться більш безпечно в ЄС.

У 2015 році Україна та Росія розірвали авіазв’язок, нагадує автор. Та мільйони українців мають родичів і друзів в Росії. Багато з цих українців – самі етнічні росіяни, що становили понад 17 відсотків населення України в 2001 році, коли в Україні проводили останній перепис, нагадує автор.

«Замучена війною, корупцією та бідністю, Україна може очікувати продовження програвати свої найкращі мізкі та руки, які перетікають чи то Росії чи ЄС», – переконаний автор.

EDM Jamestown@EDMJamestown
loading
×